Pokud hledáme zaměstnání, pak jedním z hlavních požadavků je, aby byla naše práce dostatečně finančně ohodnocena. I proto najdeme na každém inzerátu uvedenu mzdu, či spíše její možný rozsah. Přesněji ji pak budeme mít uvedenu v pracovní smlouvě. Zdálo by se tedy, že je všechno v pořádku.

Problém zde však tkví v tom, že se vždy jedná o hrubou mzdu. Je to z několika důvodů – koeficienty pro výpočet se poměrně často mění, a také každý má možnost odepsat si poněkud jiné odečty, nehledě na fakt, že vyšší částka zkrátka vypadá lépe a přiláká více zájemců.

penize2

Řešením pak pro nás je přepočítat si ji na čistou. Ne každý si však umí vypočítat čistou mzdu. Koneckonců, je potřeba k tomu znát poměrně dost věcí.

V první řadě je nutné znát veškeré nutné odvody, jako je sociální či zdravotní pojištění či daň ze mzdy. Musíme znát i jejich aktuální koeficienty, neboť jak již bylo řečeno, ty se poměrně často mění. Také je potřeba vědět, zda máme nárok na snížení těchto odvodů, například proto, že máme v péči dítě, a samozřejmě i jak velké to snížení je.

Také je nutné vědět, zda se jednotlivé částky odečítají od celkové hrubé mzdy, nebo zda se odečítají postupně, například zda se nejprve odečte daň, od částky, která nám vyšla, se odečte sociální pojištění, atd.

penize8

V dnešní době naštěstí není problém si všechny tyto informace najít na internetu. To ovšem neznamená, že každý z nás bude schopen tyto informace správně aplikovat a provést ony výpočty. Naštěstí ani oni nemusí zoufat.

Existují nejrůznější mzdové kalkulačky, kam zadáte pouze patřičné údaje, a ona sama vám vypočítá, jak velkou čistou mzdu můžete očekávat. Samozřejmě tento výsledek nebude stoprocentní, avšak měl by být dostatečně přesný na to, abyste si mohli udělat představu, jakou částku máte očekávat. A to většině z nás k naplánování budoucích výdajů bohatě stačí.