Máta je jednou z nejznámějších bylinek vůbec. Hodně lidí jí používá například pouze do nápojů, ale její využití je daleko širší. Samozřejmě, v nápojích vám vytvoří skvělou chuť, ať už v různých alkoholických koktejlech typu mochito, nebo v obyčejné vodě, kterou doplníte mátou, citrónem a vytvoříte tak naprosto skvělou chuť. Máta se ale používá například i do dezertů či z ní můžete vyrábět výborné omáčky k masům. A nemusíte jí zdaleka konzumovat jen ve formě čerstvých lístků, výborný je i mátový čaj. Máta je také skvělá v tom, že je velmi nenáročná na pěstování a nic vám nebrání v tom, abyste si ji začali pěstovat na vlastní zahrádce. Pokud zahradu nemáte, postačí vám bohatě balkón nebo truhlík za oknem. A jaké pozitivní účinky na naše zdraví máta má?

máta

Bolesti břicha

Trápí vás bolest břicha, podrážděný žaludek, nevolnost či podobné obtíže se zažíváním? Máta má díky metanolu, který je v ní obsažen skvěle zklidňující účinky, které vám pomohou od bolesti i nevolnosti a dostanou váš trávicí systém opět do dobré kondice.

Proti zánětům

Záněty občas trápí každého z nás a snažíme se proti škodlivým zánětlivým procesům bojovat různými cestami. Jednou z možností je opět máta. Má skvělé antioxidační vlastnosti a ty mohou působit jako prevence chronických zánětů, či vám pomoci s rychlejším uzdravením, pokud již zánětem trpíte.

Posiluje imunitu

Imunitu bychom měli posilovat pravidelně, abychom předcházeli nejrůznějším onemocněním. Máta nám dodá velkou dávku vitamínu A. Ve spojitosti s antioxidanty, které chrání naše buňky před poškozením volnými radikály, se jedná o účinnou cestu jak posílit naši imunitu.

máta

Budete méně solit

Lékaři po celém světě doporučují, abychom méně solili, jelikož z dlouhodobého hlediska to není zdravé pro náš kardiovaskulární systém. Máta díky své výrazné chuti může zlepšit chuť různých pokrmů, ať už se jedná o maso, ryby, saláty či cokoliv jiného. Pomocí máty a dalších bylinek nebudete muset použít zdaleka tolik soli.