Umělé srdce

Dnešní 3D tisk je na pořádném vzestupu. Nejenže je možné vytisknout si cokoliv, co nás napadne, ale technika pokročila tak daleko, že bioinženýři pracují na konstrukcích orgánů, která by šla nahradit za pomocí 3D tiskárny. Takže v budoucnosti to třeba bude vypadat tak, že si odskočíte do nemocnice na transplantaci srdce či jater a už se nebudete muset modlit, aby se přihlásil vhodný dárce, ale počkáte si jen pár hodin, než se váš orgán vytiskne. Samozřejmě je to ještě běh na dlouhou trať, ale už to nepatří do sci-fi žánru.

stroj 3d

Domácí kutil

Není žádnou novinkou vlastnit tiskárnu a tvořit přímo doma, pokud máte správné znalosti a potřebné finance, je možné si pořídit vybavení a začít “podnikat“ v novodobém strojírenství. K tomu ale potřebujete základy technických zdatností. Pokud nejste tak zdatní “mechanici“, ale jste trochu při penězích, lze si objednat už sestavenou a naprogramovanou hračku, kterou strčíte do zásuvky a už jen přihlížíte, jak se z trysky valí proudy roztaveného plastu na podložku a tvoří fantastické modely. Zkrátka některé firmy nabízejí své služby od sestavení, po pomoct při provozu, až po údržbu a opravy. Dokonce se na trhu objevují speciální pera, která pracují na stejném principu jako tiskárny, jenže mají tu výhodu, že jsou daleko skladnější a tvoříte vlastními tahy. Možná se to stane povinnou výbavou ve školství. Jednak to rozvíjí vaši představivost, protože si musíte rozmyslet několik tahů dopředu, co chcete “nakresli“, a dále je zapotřebí i jemné motoriky, aby vám roztavený plast na sebe navazoval a nepřetrhl se uprostřed “stavby“ či aby ho nebylo v jednom bodě mnoho.

3d technologie

Pomocník

V některých odvětví se stala 3D tiskárna velkým pomocníkem. Třeba v modelářství je to značná pomoc. Otevřel se tak nekonečný počet možných modelů letadel, lodí, aut, lokomotiv atd., a už vůbec nemluvě o doplnění ztracených či poškozených dílů. Dokonce se dnes už tiskne z kovů, takže je jen otázkou času kdy nahradí velké stroje na výrobu ocelových výrobků.