Volba stroje a metody

Kovovýroba je velmi široký pojem, protože se stačí zamyslet a jistě Vás napadne mnoho výrobků, které byli vyráběny v tomu oboru. Přeci jen z kovu je díky jeho vlastnostem vyrobeno mnoho různých předmětů. Materiálů toho typu máme velké množství, přičemž volíme jej s ohledem na požadované vlastnosti a cenu. Jakmile zvolíme vhodný polotovar, tak je zapotřebí zajistit vhodnou metodu obrábění. Obecně se dá říct, že u rotačních součástí se nejčastěji využívá soustruh.

povrch kovu

Není to jen o obyčejném odběru třísky soustružnickým nožem, protože dokáže vrtat, řezat závit a tak dále. Druhým často využívaným strojem je frézka. U obou strojů je potřeba mít vhodný nástroj a zvolené otáčky s posuvem, aby výsledek byl co nejlepší. Dnes už tolik klasických strojů není, protože se přechází na CNC. Ty jsou řízeny elektronikou a výrobní proces zvládnou o dost rychleji než člověk. Navíc toho dokážou opravdu spoustu.

Obrážečka

Tento stroj je už o něco méně známý, ale u takových rotačních součástí hraje mnohdy důležitou roli. Stále se však využívá a pro řadu firem má svůj význam. Takto můžeme postupně třísku po třísce odebírat matriál až do potřebného rozměru. Kinematika tohoto stroje probíhá tak, že obrobek máme úplný na stole a nástroj koná přímočarý vrátný pohyb. Postupně se nástroj přibližuje, a proto každým záběrem ubere třísku o požadované výšce. Stroje se dělí na vodorovné a svislé.

obrobený kov

U těch svislých se dají vyrábět třeba drážky pro pero, což je velmi potřebná záležitost. Využívají se třeba při spojení kotoučů s hřídelem. Aby obrážení probíhalo hladce a bez potíží, tak potřebujeme správný obrážecí nůž. Obrážecí nože jsou z kvalitního materiálu, který zajistí dlouhou trvanlivost. Řada těchto nástrojů se dá v případě potřeby ostřit. Prodejce má různé tvary a rozměry těchto nástrojů, aby výsledek obrábění odpovídal přesně vašim požadavkům.