Nákup chladničky dnes nepředstavuje astronomickou částku, která byla za socialismu důvodem ke sjednání půjčky. Kvalitní výrobek lze pořídit již v cenových relacích kolem 7 tisíc korun. Rozhodující bude pro většinu z vás typ přístroje, ale i příkon.
ruka před lednicí


Spotřeba elektřiny


Cena elektřiny roste strmou křivkou a v roce 2019 musíme počítat s jejím navýšením minimálně o 10 procent. Trend pohybu cen na burzách souvisí se zvýšeným zájmem o její spotřebu a firmy, které elektřinu nakupují a dodávají do domácností, se musí bohužel přizpůsobit tomuto vývoji. Největší podíl zátěže to samozřejmě odnese ten nejslabší článek, samotný spotřebitel. Zbývá nám tedy jediné řešení, snížit spotřebu. Lze to provést několika způsoby, např. úspornými žárovkami a nákupem spotřebičů, jejichž příkon se nachází v kategorii alespoň AA. Jednou z největších položek spotřeby v domácnostech jsou chladničky a mrazáky, tvoří zhruba jednu pětinu výdajů na energie.

Nejhůře jsou na tom staré typy, mívají slabou izolační vrstvu, a jestliže ji ponecháte v blízkosti radiátoru ústředního topení nebo elektrické či plynové trouby, příkon se zvýší až o 70 procent.
šedá lednice


Odmrazování


Pravidelné odmrazování je velice důležité. Odborníci tvrdí, že ledová pokrývka ve vrstvě silné již pouhých 5 mm zvýší odběr elektřiny takřka o polovinu. Před pořízením chladničky byste také měli zvážit, jaký typ je pro vás vhodný, jestliže denně nakupujete čerstvé potraviny, možná vystačíte pouze s menším přístrojem i bez mrazáku, pouze s vnitřní nulovou zónou. Kdo má k dispozici chladnější sklep, může tu uskladnit i řadu potravin, např. některé druhy zeleniny a ovoce.

Podstatné je rovněž zajištění dostatečného odvětrání zadního prostoru. Tam se nachází kondenzační mřížka, která odvádí teplo vznikající při chladicím procesu. Ideální je umístění přístroje v blízkosti okna nebo dveří, kde lépe proudí vzduch.