S penězi se to musí umět https://www.fahd.cz/s-penezi-se-to-musi-umet-2/, to je jasné. Od toho taky existuje finanční gramotnost, jestli jste o tom už někdy slyšeli. Pokud ne, tak vám alespoň trochu vysvětlím. Finanční gramotnost spočívá v tom, že víme, jak s penězi hospodaříme a jak to umíme s penězi. Ne každý totiž umí s penězi zacházet a neumí ušetřit ani korunu a žije od výplaty k výplatě. Jsou i bohužel případy, kdy finančně negramotný člověk utratí za týden celou výplatu a pak třeba nemá ani na složenky, jídlo nebo další nutné a potřebné výdaje. Já sama toho byla svědkem. Mě osobně se to naštěstí nestalo, já na peníze byla opatrná vždycky, ale takových peněžitých rozhazovačů znám docela dost. Tak například můj bývalý partner.

Kdo šetří má za tři

Seznámili jsme se, když mi bylo sedmnáct, jemu dvacet let. Já tehdy studovala a měla jsem brigádu, tudíž jsem to s penězi už uměla. Navíc jsem dostávala jako dítě kapesné a rodiče mě učili a vysvětlovali, jak je to s penězi a taky mi řekli fakt, že s penězi se to umět musí. Nyní jsem ráda, že mi takové rady dali, protože se mi velmi hodí. A abych se vrátila k bývalému. On, když přinesl domů výplatu, tak ihned začal objednávat na internetu samé blbosti, které ani nepotřeboval. Když jsem se ho zeptala, proč to vlastně kupuje, tak mi řekl, že peníze má a že na to má, tak si to prostě koupí. Myslím, že to bylo úplně zbytečné, protože do týdne utratil celých dvacet tisíc korun.

Peníze jsou pro nás velmi důležité

Byla jsem z toho v šoku, protože pak za další dny si u mě prosil nějaké peníze. Prý neměl na zaplacení paušálu, pak neměl na dluh, pak zase jindy neměl na zaplacení splátky. Když to tak vezmu, dlužil skoro všude. Jak své rodině, tak i bankám a dvěma kamarádům. Když jsem se to dozvěděla, bylo mi trapně a taky mi ho bylo líto. S penězi to prostě vůbec neuměl. Snažila jsem se mu pomoci tím, že jsem mu radila, doporučovala jsem mu šetřit si a spořit, ale moje rady byly marné, nic nechtěl a o moje rady vůbec nestál. Znáte taky takové případy? Pokud ano, můžete se podívat sem, kde najdete zajímavé věci.