Spousta lidí žije v takové příjmové vrstvě, že se jim ač se snaží jakkoli, nepodaří vytvořit nějakou záchranou finanční rezervu, kterou by třeba využili v případě uvedeném v úvodníku tohoto článku. Někteří jsou na tom ještě hůř, protože již v minulosti se dostali do nějakého dluhu, který nedokázali vyrovnat a nyní jsou vedeni v některém registru dlužníku, případně je už na ně zahájena exekuce.

deset dolarů

V takovém případě mají možnosti řešení vzniklé situace velice omezené. Pokud nenajdou pomoc v rodině nebo u přátel, nezbude jím, než se obrátit na lichváře. Je jedno jestli se ten lichvář jmenuje třeba Karel, anebo je to nějaká právnická společnost s honosným názvem poskytující splátkové půjčky. Jejich byznys je stejný. Jen se maličko liší v praktikách.

Zatímco Karel vám půjčí po podepsání směnky, která zní na daleko vyšší částku, honosně se tvářící právnická společnost vás na oko prověří. Zatímco Karel vám půjčí tolik, kolik chcete, ta druhá společnost posoudí vaše možnosti a místo půjčení pár tisícovek vám nabídne úvěr daleko vyšší a samozřejmě za jiných podmínek než avizují v produktu, o který jste žádali. Znáte to, první půjčka zdarma a podobně. Jiné je to i při případných problémech se splácením této půjčky. Karel po několika varováních prodá vaši směnku nějaké vymahačské agentuře, právnická společnost vás předá svému specializovanému oddělení, které s vámi bude věc řešit. Zatímco u půjčky přes Karla se při problémech dočkáte zřejmě i fyzického zastrašování, u právnické společnosti vám naskáčí poplatky a pokuty a nakonec skončíte v exekuci.
zlatá pokladnička

V obou případech vás nečeká nic příjemného. Z uvedeného je jasné, že v případě nouze není jakákoliv půjčka u Karla či oněch společností řešením. Za prvé ji obrovsky přeplatíte. Úroky pod 100% nečekejte a v očekávání tuto cifru raději několikrát znásobte. A pokud na takovou lichvářskou půjčku kývnete, dělejte vše proto, abyste platili všechny splátky v dohodnuté výši a termínu. Nepříjemnosti, které by na vás v jiném případě čekaly, určitě nechcete začít.