Pro zánik té které bankovky musí být zkrátka nějaký logický důvod. Jenž se ve většině případů i najde. Ovšem jsou tu i zdůvodnění, která jsou ve své podstatě hloupá. Zdůvodnění, jež se sice tváří vznešeně, doslova jako spása pro lidstvo, jenže ve skutečnosti jsou nic neřešící. A člověk může být u těch posledního typu vlastně rád, že aspoň příliš neškodí, když už nepomáhají.
tisk pětistovek
Případem naprosto nesmyslného rozhodnutí o zániku některé bankovky je to z dnešních dnů, oznamující s definitivní platností, že se ve většině evropských bank přestaly dávat do oběhu pětiseteurovky. Posledními mohykány mezi těmito bankami zůstávají už jenom centrální banky Německa a Rakouska, jež s tímto budou pokračovat ještě pár měsíců a definitivně s tím skončí až 26. dubna.
papírová pětistovka
Tyto pětistovky zůstávají sice i nadále v platnosti, ovšem je nasnadě, že jich bude v oběhu postupně ubývat. Ty staré půjdou nejpozději po opotřebení do stoupy a nové už se místo nich jednoduše nenatisknou.
A jaký že byl důvod pro to, že Evropská centrální banka už v květnu 2016 ohlásila, že do konce roku 2018 výroba a vydávání pětiseteurovek (v přepočtu tedy skoro třináctitisícovek v českých korunách) ukončí?
„Bohulibý“.
Že prý mohou být takto vysoké nominální hodnoty zneužívány teroristy, respektive že mohou být využívány zločinci a extremisty k financování jejich nekalých aktivit a praní špinavých peněz.
A tak tyto bankovky v tuto chvíli tvoří jen 2,4 procenta ze všech obíhajících eurobankovek, zároveň však představují více než dvacet procent jejich celkové hodnoty. A jakmile ukončí jejich vydávání – údajně kvůli hladkému přechodu a z logistických důvodů – i Rakušané a Němci, bude jich už jenom méně a méně.
stoh bankovek
Tyto bankovky, jichž bylo na konci loňského listopadu v oběhu 521000000, byly dány do oběhu spolu s ostatními menšími nominály v roce 2002, poslední byly vytištěny v roce 2014. A nyní už půjdou do oběhu jenom poslední zásoby. A nové už prostě nebudou.
„Aby je nezneužívali teroristé a jiní zločinci“.
Což je sice chvályhodný důvod, jenže je to ve své podstatě hloupost. Nebo vy snad věříte, že tyto typy zločinu ustanou jenom proto, že se budou muset platit třeba ve dvoustovkách?