Nová práce, to vždy znamená hodně stresu. A to i pro duševně vyrovnané jedince. Pod velkou stresovou zátěží je však člověk už na pohovoru. Tento akt mnoho lidí hodně podceňuje a přitom se jedná o stěžejní událost, která nejspíše rozhodne, zdali člověk práci dostane, nebo se vrátí zpátky na pracovní úřad. Někdy postačí prohodit s potencionálním zaměstnavatelem pouze pár vět, jindy se jedná o jakousi formu výslechu, která nemusí být často příliš příjemná. Na obě varianty je však důležité pořádně se připravit.
setkání žen

Slušné oblečení

Základem je obléci se slušně, pokud možno formálně. Rozhodně si neberte na pohovor tepláky nebo roztrhané džíny. V takovémto oblečení sice dokážete zaujmout, ale tím negativním způsobem. Pokud se neucházíte o vyšší pozici ve velké firmě, nemusíte chodit přímo v obleku, respektive drahém kostýmku, ale stačí přijít slušně oblečen. Důležité je, aby šatstvo bylo vyžehlené a samozřejmě čisté. Není nic horšího, než přijít v košili, kterou jste si včera ušpinili od kávy nebo od vína.

Informace o firmě

Dalším důležitým krokem, jak oslovit případného budoucího zaměstnavatele, je vyhledat si a zapamatovat veškeré důležité informace o firmě, kde chcete pracovat. Není nutné zjišťovat žádné polotajné interní informace, to by vám spíše uškodilo, ale vědět, co firma dělá, kde všude má pobočky a kdo jsou její přímí konkurenti je základ.
pracovní pohovor

Prezentace sebe sama

Často se stane, že na pohovoru budete vyzváni, abyste hovořili sami o sobě. Určitě nemluvte o tom, jak jste spadli ve dvanácti ze stromu nebo o svém prvním autě. To nikoho určitě zajímat nebude. Důležité je naopak poukázat na své vzdělání, praxi a samozřejmě vyzdvihnout své schopnosti. Berte to tak, že žadatelů na vaše místo může být opravdu hodně a vy se musíte snažit patřit mezi ty nejlepší. Určitě není vhodné při pracovní pohovoru se snažit nějak vetřít do přízně nebo být naopak odtažitý. Bohatě postačí, když se budete chovat normálně /.