Chov a odchov

Tato roztomilá zvířátka můžete chovat i odchovávat dvěma způsoby. Buď ve skleněném teráriu s dobře uzavíratelným víkem, nebo v kleci, jejíž tvar a rozestup mřížek je optimální pro malé hlodavce. Mějte na paměti, že jde o druh hraboše, jehož přirozenou činností je neustále norovat a přehrabávat podestýlku. Tato činnost pro ně představuje obrovské potěšení a formu relaxace, zkušené chovatele to však nemůže vůbec zaskočit. Měli bychom dbát na silnější vrstvu pilin nebo hoblin, případně jemného písku. Bezprašné hobliny jsou však nejpraktičtější a zvířátkům vyhovují.

pískomil

Jestliže zvolíme klec pro pískomila, musí mít patřičně hluboký spodek po dostatečně silnou vrstvu hoblin. Tito malí tvorečkové jsou navíc velmi obratní a velmi rádi se projevují jako obratní skokani, klec tedy musí být i vysoká, vyšší než pro chov jiných drobných hlodavců, jako jsou křečci nebo myši a potkani.

Krmení

Proces krmení zvládne i začátečník a opravdu postačí zakoupit ve specializovaném obchodu krmnou směs pro malé hlodavce, jejíž převážnou část tvoří slunečnice. Semena můžete vhodně zpestřit některými druhy zeleniny a ovoce, ideální jsou např. jablka, hrušky, kedlubnová nať, okurka. Pouze se jim nesmí dávat citrusové plody, cibule, česnek, rebarbora, špenát a avokádo. Zvířátka se naučí pít z napáječky nebo z malé keramické misky, její velikost volte s ohledem na možné převrhnutí.
Pískomilové jsou učenliví a jejich sledování váš život obohatí, rozhodně více, než některé televizní pořady nebo sledování sociálních sítí.

pískomilové

Radost ze života

Jako všechna zvířátka jsou i tito drobní tvorečkové nesmírně rádi na světě a své emoce projevují skotačením a hraním. Vložte jim do jejich příbytku papírové nebo dřevěné předměty na rozptýlení – různé prolézačky, nakloněné plošiny, domečky, postačí i docela obyčejná rolička z toaletního papíru. Uvnitř klece by měli mít také misku s pískem, v němž se budou přehrabovat. Dávejte ovšem dobrý pozor na vyjímání zvířátek z klece, snadno vám totiž utečou a odchytit je pak není vůbec snadné.